Ön Kayıt Kabul Mektubu ve Vize İşlemleri

Türkiye’de Eğitim ve Eğitim Vizesi Süreci Hakkında

 

Türkiye’de Yüksek Kariyer Eğitim Kurumlarında eğitim görmek isteyen ve amacına uygun vize ile gelmek için kurumumuza  başvuran “Ön Kayıt Kabul Mektubu” almaya hak kazanan kursiyerlerin Türkiye’ye gelmeden önce “Eğitim Vizesi/Türkçe Dil Kursu (Turkish Language Course Visa)” almaları gerekmektedir. Yabancı uyruklu kursiyerin vatandaşı olduğu kendi ülkesinde  veya resmi olarak ikamet ettiği başka bir ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliğine başvuruda  bulması durumunda vize verilmektedir. Türkiye’de kalış amacına uygun vize (Türkçe Dil kursu/Turkish Language Course Visa) alacak yabancı uyruklunun Türkiye’deki Yüksek Kariyer Eğitim Kurumundan aldığı “Ön Kayıt Kabul Mektubu” ve kurumumuzun evrakları ile birlikte Konsolosluğa (Türkiye Dış Temsilciliği) sunması gerekmektedir. Kursiyerin uluslararası pasaportuna, amacına uygun vizenin (Türkçe Dil Kursu/Turkish Language Course Visa) işlenmesi gerekmektedir.

Türkiye’ye eğitim vizesi (Türkçe Dil kursu Vizesi/Turkish Language Course Visa) almadan, vize muafiyeti veya diğer vize türleri ile gelen kişiler Türkiye’de  kalış amaçları kısıtlı ve farklı olduğu için ikamet almalarında sorun yaşamaktadırlar.

Sonuç olarak Göç İdaresinin uygulaması kapsamında, Türkiye’de uzun süre (en az 1 yıl) kalacaksanız amacına uygun vize (Türkçe Dil Kursu Vizesi/Turkish Language Course Visa) ile gelmeniz gerekir. Bu amaç ile gelen kursiyerlerimize kayıt işlemi ve ikamet iş/işlemlerini sorunsuz yapılmaktadır. İlk olarak bir yıl, bir yıl sonunda bir yıl daha uzatma kaydı ile toplamda  2(iki) yıl  Türkiye’de kalabilirler.

 

Eğitim vizesi ile (eğitim, öğrenim, staj, kurs, öğrenci değişim programı, Türkçe Dil Kursuna katılma amacıyla gelen yabancılar) Türkiye’ye gelip Yüksek Kariyer Eğitim Kurumlarına kayıt yaptıran yabancı kursiyerlerin, öğrenim amaçlı ikamet izni (Türkçe Dil Kursuna katılma amaçlı) başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından verilen eğitim vizesinin süresi ülkelere farklılık göstermektedir. Eğitim vizeleri 30 veya 90 gün şeklinde verilmektedir. Yabancı kursiyerin bu süreyi doldurmadan ikamet ettiği il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaatta bulunarak öğrenim amaçlı ikamet izni (Türkçe Dil Kursuna katılma amaçlı) ikamet izni alması gerekmektedir.

 

Eğitim Vizesi Nedir?

 

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır.

 

Eğitim Vizesi Nereden Alınır?

Seyahat edilecek ülkenin;

 1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden; Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan,
 2. Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla alınabiliyor.

 

Burada en önemli nokta vize başvurunuzu, daimî ikametinizin olduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerektiği. Ayrıca aracı kurumlara giderek de vize alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yurt dışı turları satan turizm şirketleri ve sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler…Öte yandan online başvuru hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Fakat vize alınan yer ilgili başvuru kurallarına göz atmayı yukarıda belirtilen kurumlara gitmeden önce gerekli belgeleri tamamlamayı unutmayın. 

 

Eğitim Vizesi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

 1. Kursiyerin vizesi başvuru form
 2. En az 1 yıl geçerli pasaport
 3. Yabancının eğitime kabul edildiğine dair “Ön Kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu)” yazısı
 4. Türkiye’de öğrenim göreceğiniz süre boyunca maddi geçiminizi nasıl sağlayacağınızı gösterir belge (Burs belgesi, Banka hesap özeti vb.)
 5. Bir adet biyometrik fotoğraf
 6. Vize başvuru için, vize süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası
 7. Vize harcı
 8. Eğitim süresince Türkiye’de kalacağınız konaklama bilgileri

***Konsolosluklar ilave belgeler isteyebilir. 

 

Kursiyerlerin vize başvurularında istenilen bu evraklar uyruğunda bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik arz etmektedir. Genel olarak istenilen belgeler yukarıdaki gibidir.

Eğitim vizeleri tek girişlidir. Eğitim vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra yabancının amaçlı ikamet izni (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) amaçlı ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kursiyerlerin öğrenim amaçlı ikamet izni (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) ikamet izni başvurusu yapmadan yabancının Türkiye’den çıkış yapması durumunda, vizesi iptal olacaktır. Vizesi iptal olan yabancı Türkiye’ye vize muafiyeti kapsamında tekrar giriş yaparsa Kursiyerlerin öğrenim amaçlı (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) ikamet izni alamayacaktır. Bu durumda, yabancının tekrar ülkesine dönerek eğitim vizesi alması gerekecektir. Mağduriyet yaşanmaması adına bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

 

Eğitim Vizesi Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

 

 1. Bir vize başvurusunda genel kural, başvurunun şahsen yapılmasıdır.
 2. Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. (Pasaport başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgi için: göç idaresi resmi web sitesi https://www.goc.gov.tr adresindeki internet sitesine bakınız.)
 3. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır.
 4. Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir.
 5. Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur.
 6. Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz.
 7. Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır.
 8. Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir.
 9. Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.
 10. Ülkenizde işsiz iseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 11. Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi almanızda yarar vardır. 

 

Kimlere Vize Verilmez?

 

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür. 

 

Türkiye’nin Seyahat Amacına Göre Yabancı Ülke Vatandaşları İçin Uyguladığı Eğitim Vizesi Nedir?

 

Eğitim Vizesi: Türkiye’ye eğitim, öğrenim, staj, kurs, öğrenci değişim programı, Türkçe Dil Kursuna katılma amacıyla gelmek isteyen yabancılara verilir. 

 

Not: Artık Türkiye’de ikamet edecekseniz amacına uygun Türkiye’ye gelmeniz gerekir. Seyahat amacına göre Türkiye ye gelenler (Eğitim/öğrenim/Türkçe Dil Kursu  vizesi) kursumuzda kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kursumuzdan aldıkları Öğrenim Belgesi ile 1 (bir) yıl  + devamında da 1 (bir) yıl daha uzatma imkânına sahip olacak.

 

Türkiye’ye gelmek, Türkiye’de Yüksek Kariyer Eğitim Kurumunda Türkçe Kursu, YÖS Hazırlık Kursu, Bilgisayar İşletmenlik Kursu, Bilgisayar Programcılık Kurslarında Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

 

Türkiye’ye gelmek için Eğitim Vizesi almanız gerekir. Türkçe Dil Kursu Vizesi almak için Türkiye’de bulunan Yüksek Kariyer Eğitim Kurumundan Ön Kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu) almanız gerekir. 

 

Yüksek Kariyer Eğitim Kurumundan Ön Kayıt Kabul Mektubunu (Davet Mektubu) Nasıl Alabilirim?

Türkiye’de iseniz; belgelerinizle kurumumuza gelip Ön Kayıt Kabul Mektubunuzu (Davet Mektubu) alabilirsiniz.

Yurtdışında iseniz; belgelerinizi gönderdiğinizde size “Ön Kayıt Kabul Mektubunu (Davet Mektubu)” PDF olarak whatsapp veya e-posta üzerinden gönderilir. 

 

Ön Kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu) Almak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

 1. Uluslararası pasaport kopyası
 2. Biyometrik fotoğraf
 3. Ön Kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu) ücreti

Yukarıdaki belgeleri whatsapp veya e-posta üzerinden bize gönderebilirsiniz 

 

Ön Kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu) Ücreti Ne Kadar ve Nasıl Ödeyebilirim?

Ön Kayıt Kabul Mektubunun (Davet Mektubu) ücreti 100- Dolar (Amerikan Doları) veya o günkü Türk Lirası Dolar Satış Kuru karşılığıdır. Ön Kayıt Kabul Mektubu ücretini kurumumuzun dolar veya Türk Lirası banka hesaplarına gönderildiğinde (Uluslararası para transferinden doğan banka komisyon ve transfer fon ücreti gönderene aittir.) Ön Kayıt Kabul Mektubu hazırlanarak gün içerisinde kişiye gönderilir.

Ön Kayıt Kabul Mektubu (Pre-registration Acceptance Letter)

100- USD veya

Türk Lirası karşılığı (Banka Döviz Satış Kuru baz alınacak.)

 

Vize Alıp Türkiye’ye Geldikten Sonra Eğitim İçin Ne Kadar Ücret Öderim veya Ön Kayıt Kabul Mektubu Ücreti Eğitim Ücretinden Düşer Mi?

 

Vize alıp Türkiye’ye geldiğiniz tarihteki eğitim ücretlerimiz geçerli olup bu ücretler üzerinden kurs kayıt işleminiz tamamlanır ve ödemiş olduğunuz Ön Kayıt Kabul Mektubu ücreti de toplam kurs ücretinden düşürülmektedir.

 

About Education and Education Visa Process in Turkey

 

Trainees who want to study at Higher Career Education Institutions in Turkey and who apply to our institution with a visa suitable for their purpose and who are entitled to receive a "Pre-Registration Acceptance Letter" must take a "Education Visa / Turkish Language Course Visa" before coming to Turkey. . A visa is given if the foreign trainee applies to the Foreign Representative of the Republic of Turkey in his/her country of citizenship or in another country where he/she is an official resident. Foreign nationals who will obtain a visa suitable for the purpose of their stay in Turkey (Turkish Language Course / Turkish Language Course Visa) must submit the "Pre-Registration Acceptance Letter" from the Higher Career Education Institution in Turkey and the documents of our institution to the Consulate (Turkey Foreign Representative). A visa suitable for the purpose (Turkish Language Course / Turkish Language Course Visa) must be processed in the international passport of the trainee.

People who come to Turkey with visa exemption or other visa types without obtaining an education visa (Turkish Language Course Visa / Turkish Language Course Visa) have problems in obtaining residence because their purpose of stay in Turkey is limited and different.

As a result, if you are going to stay in Turkey for a long time (at least 1 year) within the scope of the implementation of the Migration Administration, you must come with a visa (Turkish Language Course Visa / Turkish Language Course Visa) suitable for its purpose. For this purpose, our trainees are able to complete their registration and residency transactions without any problems. They can stay in Turkey for a total of 2 (two) years, with an extension for one more year at the end of the first year.

 

Foreign trainees who come to Turkey with an education visa (for the purpose of participating in education, training, internship, course, student exchange program, Turkish Language Course) and enroll in Higher Career Education Institutions, apply for a residence permit for learning purposes (for participation in Turkish Language Course). required. The duration of the education visa issued by the Foreign Representation of the Republic of Turkey differs from country to country. Education visas are issued for 30 or 90 days. Before completing this period, the foreign trainee must apply to the Directorate of Migration Management in the province or district where he/she resides and obtain a residence permit for learning purposes (for participation in Turkish Language Course).

 

What is an Education Visa?

 

A visa is a record that a foreigner who will travel to his country put in his passport through a state's foreign missions or border authorities, and that this foreigner can go to the border gate of his country and apply for entry to the border authorities.

 

Where to Get Education Visa?

The country to be traveled;

1. From the Consular Section of the Embassy; From the Consulate General or Consulate,

2. Some countries can be obtained through their Honorary Consulates or Honorary Consulates.

 

The most important point here is that you must submit your visa application to the representative office close to your permanent residence. You can also go to intermediary institutions to obtain a visa. For example, tourism companies that sell international tours and companies that specialize in obtaining visas… On the other hand, you can also benefit from the online application service. However, do not forget to review the application rules of the place where the visa is obtained and to complete the necessary documents before going to the institutions mentioned above.

 

What Documents Are Required for Education Visa Application?

1. Trainee visa application form

2. Passport valid for at least 1 year

3. Letter of “Pre-Registration Acceptance Letter (Invitation Letter)” stating that the foreigner has been accepted to education

4. Document showing how you will make a living during your education in Turkey (Scholarship document, bank statement, etc.)

5. One biometric photo

6. Travel health insurance covering the visa period for visa application

7. Visa fee

8. Accommodation information that you will stay in Turkey during the education

***Consulates may request additional documents.

 

These documents required for the visa applications of the trainees vary according to the country of nationality. Generally required documents are as above.

Education visas are single-entry. After entering the country with an education visa, the foreigner must apply for a residence permit for the purpose of participating in a Turkish language course. If the trainees leave Turkey without applying for a residence permit for learning purposes (attendance to attend a Turkish language course), their visa will be cancelled. If the foreigner whose visa has been revoked re-enters Turkey within the scope of visa exemption, the trainees will not be able to obtain a residence permit for learning purposes (participating in a Turkish language course). In this case, the foreigner will need to return to his country and obtain an education visa. These issues should be taken into account in order to avoid victimization.

 

What are the Points to Consider in Education Visa Applications?

 

1. The general rule for a visa application is to submit the application in person.

2. The passport is not worn g it takes. Even if you get a visa for a worn out passport, it is possible to be turned away from the border. It is a good idea to renew your passport. (For detailed information on passport application: see the official website of the immigration administration at https://www.goc.gov.tr.)

3. You should make sure that the validity period of your passport is at least one year from the date of application. It is useful to confirm this issue from the representative of the country from which you will request a visa.

4. During the interview, it is important that you give correct answers to the officer's questions.

5. Submit your application with complete documents. It is a crime under the law to apply with forged or forged documents.

6. Visa is a sovereign right. Therefore, please accept in advance that your application may be rejected.

7. During the interview, the official's positive impression of you increases the chances of your application being accepted.

8. You are expected to certify that you have the economic means to complete your trip.

9. The purpose of the interview; is to understand whether you meet the conditions set by the authorities of the country you will travel to for foreigners who will travel to this country.

10. If you are unemployed in your country or do not have a regular and sufficient level of income to support yourself and your dependents, your chances of obtaining a visa are very low as you will be considered a potential immigrant. If you are in this situation, it would be appropriate not to apply for a visa. Avoiding a request that you know will be denied can save you time and money.

11. In addition to the visa fee, some countries charge an application or transaction fee that can be considered high. These conditions vary from country to country. It is useful to get information from the relevant representative.

 

Who Is Not Granted a Visa?

 

Deciding which foreigner can enter a country is one of the sovereign powers of that state, according to international law. This is an indisputable basic rule. States determine which foreigners can enter their countries according to their national interests. Every state has a list of prohibited/prohibited foreigners to enter its country. In addition, it is possible for a foreigner who is not on the banned list to not be granted a visa on the grounds that it may be an economic burden, disrupt public order and pose a risk to public health.

 

What is the Education Visa Applied by Turkey for Foreign Citizens According to the Purpose of Travel?

 

Education Visa: It is given to foreigners who want to come to Turkey for education, training, internship, course, student exchange program, and participation in Turkish Language Course.

 

Note: If you are going to reside in Turkey now, you must come to Turkey in accordance with the purpose. Those who come to Turkey according to their travel purpose (Education/study/Turkish Language Course visa) will have the opportunity to extend their education for 1 (one) year + 1 (one) more year after completing the registration process in our course.

 

What should I do to come to Turkey, to study in Turkish Course, YÖS Preparatory Course, Computer Management Course, Computer Programming Courses in Higher Career Education Institution in Turkey?

 

To come to Turkey, you need to get an Education Visa. In order to get a Turkish Language Course Visa, you need to get a Pre-Registration Acceptance Letter (Letter of Invitation) from the Higher Career Education Institution in Turkey.

 

How Can I Get Pre-Registration Acceptance Letter (Invitation Letter) from Higher Career Education Institution?

If you are in Turkey; You can come to our institution with your documents and receive your Pre-Registration Acceptance Letter (Invitation Letter).

If you are abroad; When you send your documents, you will be sent the "Pre-Registration Acceptance Letter (Letter of Invitation)" as a PDF via whatsapp or e-mail.

 

What Documents Are Required to Get a Pre-Registration Acceptance Letter (Letter of Invitation)?

1. International passport copy

2. Biometric photo

3. Pre-Registration Letter of Acceptance (Letter of Invitation) fee

You can send the above documents to us via whatsapp or email

 

How Much and How Can I Pay the Pre-Registration Acceptance Letter (Letter of Invitation) Fee?

The fee for the Pre-Registration Acceptance Letter (Letter of Invitation) is 100- Dollars (US Dollars) or equivalent of the current Turkish Lira Dollar Sales Rate. When the Pre-Registration Acceptance Letter fee is sent to our institution's dollar or Turkish Lira bank accounts (the bank commission and transfer fund fee arising from the international money transfer belongs to the sender.) The Pre-Registration Acceptance Letter is prepared and sent to the person during the day.

 

Pre-registration Acceptance Letter 100- USD or

Turkish Lira equivalent (Based on the Bank's Foreign Exchange Sales Rate)

 

How Much Do I Pay for Education After I Get a Visa and Arrive in Turkey, or Will the Fee for the Pre-Registration Acceptance Letter be deducted from the Tuition Fee?

 

Our tuition fees on the date you get a visa and come to Turkey are valid, and your course registration process is completed over these fees and the Pre-Registration Acceptance Letter fee you have paid is deducted from the total course fee.