Ön Kayıt Kabul Mektubu ve Vize İşlemleri

Türkçe; 

Türkiye’de Eğitim ve Eğitim vize süreci Hakkında

Türkiye Eğitim Vizesi 

Türkiye’de Yüksek Kariyer Eğitim Kurumlarında eğitim görmek isteyen ve “ön kayıt kabul başvuru” kabul almaya hak kazanan Kursiyerlerin Türkiye’ye gelmeden önce “Eğitim Vizesi” almaları gerekmektedir. Eğitin Vizesi (Türkiye’ye eğitim, öğrenim, staj, kurs, öğrenci değişim programı, Türkçe dil kursuna katılma amacıyla gelmek isteyen yabancılara verilir.) yabancı uyruklu kursiyerin vatandaşı olduğu ülkenin veya ikamet izni ile ikamet ettiği ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından verilmektedir. Öğrenci vizesi alacak yabancı uyruklunun Türkiye’deki Yüksek Kariyer Eğitim Kurumunda gelen “Ön kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu) Yazısını” Türkiye Dış Temsilciliğine sunması gerekmektedir. Kursiyerin uluslararası pasaportuna eğitim vizesinin işlenmesi gerekmektedir. Türkiye’ye eğitim vizesi almadan, vize muafiyeti veya diğer vize türü ile gelen kişiler de kurslarımıza kayıt işlemi yapılmamaktadır.

Eğitim vizesi (eğitim, öğrenim, staj, kurs, öğrenci değişim programı, Türkçe dil kursuna katılma amacıyla gelen yabancılar) Türkiye’ye gelip Yüksek Kariyer Eğitim Kurumlarına kayıt yaptıran yabancı Kursiyerlerin öğrenim amaçlı ikamet izni (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından verilen eğitim vizesinin süresi ülkelere farklılık göstermektedir. Eğitim vizeleri 30 veya 90 gün şeklinde verilmektedir. Yabancı kursiyerin bu süreyi doldurmadan ikamet ettiği il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaatta bulunarak öğrenim amaçlı ikamet izni (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı)ikamet izni alması gerekmektedir.

Eğitim vize nedir?

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır 

Eğitim vizesi nereden alınır?

a)     Seyahat edilecek ülkenin;

b)     Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden; Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan,

c)      Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla alınabiliyor.

d)     Burada en önemli nokta vize başvurunuzu, daimî ikametinizin olduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerektiği. Ayrıca aracı kurumlara giderek de vize alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yurt dışı turları satan turizm şirketleri ve sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler…

e)      Öte yandan online başvuru hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Fakat vize alınan yer ilgili başvuru kurallarına göz atmayı yukarıda belirtilen kurumlara gitmeden önce gerekli belgeleri tamamlamayı unutmayın. 

Eğitim vizesi başvurusunda hangi belgeler istenir?

a)     Kursiyerin Vizesi Başvuru Formu;

b)     En az 1 yıl geçerli pasaport;

c)      Yabancının Eğitime kabul edildiğine dair “Ön kayıt Kabul Mektubu (Davet Mektubu)” yazısı;

d)     Türkiye’de öğrenim göreceğiniz süre boyunca maddi geçiminizi nasıl sağlayacağınızı gösterir belge (Burs belgesi, Banka hesap özeti vb.)

e)      Bir adet biyometrik fotoğraf;

f)      Vize başvuru için, vize süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası

g)     Vize harcı.

h)     Eğitim süresince Türkiye de kalacağınız konaklama bilgileri

i)       Konsolosluklar ilave belgeler istenebilir 

Kursiyerlerin vize başvurularında istenilen bu evraklar uyruğunda bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik arz etmektedir. Genel olarak istenilen belgeler yukarıdaki gibidir.

Eğitim vizeleri tek girişlidir. Eğitim vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra yabancının amaçlı ikamet izni (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) amaçlı ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kursiyerlerin öğrenim amaçlı ikamet izni (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) ikamet izni başvurusu yapmadan yabancının Türkiye’den çıkış yapması durumunda, vizesi iptal olacaktır. Vizesi iptal olan yabancı Türkiye’ye vize muafiyeti kapsamında tekrar giriş yaparsa Kursiyerlerin öğrenim amaçlı (Türkçe dil kursuna katılma amaçlı) ikamet izni alamayacaktır. Bu durumda, yabancının tekrar ülkesine dönerek eğitim vizesi alması gerekecektir. Mağduriyet yaşanmaması adına bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.  

Eğitim vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

a)     Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır.

b)     Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. (Pasaport başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgi için: www.egm.gov.tr  adresindeki internet sitesine bakınız.)

c)      Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır.

d)     Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir.

e)      Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur.

f)      Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz.

g)     Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır.

h)     Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir.

i)       Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.

j)       Ülkenizde işsiz iseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi de sağlayabilir

k)     Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi almanızda yarar vardır. 

Kimlere vize verilmez?

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür. 

Türkiye’nin seyahat amacına göre yabancı ülke vatandaşları için uyguladığı eğitim vizesi nedir?

Eğitim vizesi: Türkiye’ye eğitim, öğrenim, staj, kurs, öğrenci değişim programı, Türkçe dil kursuna katılma amacıyla gelmek isteyen yabancılara verilir. 

Türkiye’ ye gelmek, Türkiye’de Yüksek Kariyer Eğitim Kurumunda Türkçe kursu, Yos hazırlık kursu, bilgisayar işletmenlik kursu, bilgisayar programcılık kurslarında okuma için ne yapmalıyım?

Türkiye ye gelmek için Eğitim vizesi almanız gerekir. Türkçe Dil kursu vize almak için Türkiye’de bulunana Yüksek Kariyer Eğitim Kurumundan ön kayıt kabul mektubu (davet mektubu) almanız gerekir. 

Yüksek Kariyer Eğitim Kurumundan ön kayıt kabul mektubunu (davet mektubu) nasıl alabilirim?

Türkiye de iseniz; Belgenizle kurumumuza gelip ön kayıt kabul mektubunu (davet mektubu) alabilirsiniz.

Yurtdışında iseniz; belgelerinizi gönderdiğinizde size “ön kayıt kabul mektubunu (davet mektubu)” pdf olarak whatsapp üzerinden veya e-posta üzerinden gönderilir. 

Ön kayıt kabul mektubu (davet mektubu) almak için hangi belgeler gerekir?

a)   Uluslararası Pasaport Kopyası,

b)   Biyometrik fotoğraf,

c)   Ön kayıt kabul mektubun (davet mektubun) ücreti,

Yukarıdaki belgeleri whatsapp üzerinden veya e-posta üzerinden bize gönderebilirsiniz 

Ön kayıt kabul mektubun (davet mektubun) ücreti ne kadar ve nasıl ödeyebilirim?

Ön kayıt kabul mektubun (davet mektubun) ücreti 100- dolar (Amerikan dolar) ve o günkü Türk lirası karşılığı Ön kayıt kabul mektubun (davet mektubun) ücretinin kurumumuz dolar ve Türk lira banka hesaplarına veya Western Union Uluslararası Para Transferi üzerinden gönderebilirsiniz. 

Vize alıp Türkiye ye geldikten sonra eğitim için ne kadar ücret öderim veya ön kayıt kabul mektubu ücreti eğitim ücretinden düşer mi?

Vize alıp Türkiye ye geldiğiniz tarihteki eğitim ücretlerimiz geçerli olup, bu ücretler üzerinden kurs kayıt işleminiz tamamlanır ve ön kayıt kabul mektubu ücreti de düşürülecektir. 

Barınma Hizmetleri hakkında

Barınma Hizmet ücretleri (bir ay ve bir kişi için ortalama ücret) Kurumumuzla çözüm ortaklı çalışan öğrenci barınma yurtları bulunmakta olup, kursumuzda okuyan kursiyerlerimize ücret indirimi yapılmaktadır. 

Hava alanlarda öğrenci Karşılama Hizmetleri var mı?

Havaalanında Grup karşılama: En az 10 kişilik gruplarda karşılama yapılarak öğrenciler kurs merkezimize getirilir. Kurs merkezimizde kalan kayıt işlemleri tamamlanarak konaklama birimine bırakılır. Bireysel gelen kişilerde karşılama yapılmaz. Bu kişiler kendileri kurs merkezimize taksi ve şehir içi aktarma araçları ile gelebilirler. 

İkamet başvuru hizmeti ve sağlık sigortası hakkında? 

Yabancılar için İkamet işlemleri Türkiye ye geldikten sonra yapılır. Bu işlemler Göç İdaresince yürütülür. Yabancıların Türkiye de vize ile kalma muafiyet süreleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Vize muafiyet süresi bitmeden ikamet izni başvurusu yapılması gerekir. Ayrıca öğrencilerimize İkamet izni başvurularında (ücretsiz) yardımcı olmaktayız. Bu işlemler için bir de özel sağlık sigortası yapılması gerekir. Sağlık sigortası masrafı kişinin yaşına bağlı olarak değişmektedir. Kişi başı bir yıllık ortalama değişmektedir. Ayrıca ülkeden ülkeye değişmekte olan ikamet harç bedelleri bulunmaktadır. İkamet harç bedelleri ikamet izin başvuru formlarında belirtilen kalma sürelerine göre otomatik olarak hesaplanarak belirlenmektedir.

 

 

English; 

About the Education and Training visa process in Turkey

Turkey Education Visa

Trainees who want to study in Yüksek Kariyer Education Institutions in Turkey and who are eligible to receive "pre-registration admission application" must obtain a "Education Visa" before coming to Turkey. Educate Visa (Issued to foreigners who want to come to Turkey for the purpose of education, training, internship, course, student exchange program, Turkish language course.) It is issued by the Republic of Turkey Foreign Representative of the country where the foreign national trainee is a citizen or residence permit. Foreign nationals who will receive a student visa must submit the "Pre-registration Acceptance Letter (Invitation Letter) Letter" from the Higher Career Education Institution in Turkey to the Foreign Representation of Turkey. The education visa must be entered in the international passport of the trainee. Persons who come to Turkey without an education visa, with a visa exemption or other visa type, are also not enrolled in our courses.

Training visa (education, Trainings, internships, course, Student Exchange programsa, Foreign arrivals in order to participate in the Turkish language courses) came to Turkey Yüksek Kariyer Education of enrolling foreign trainees of the Institute for study purposes residence permit (for participation in the Turkish language courses) are required to apply. The duration of the Republic of Turkey visa issued by the Foreign Representative training varies among countries. Education visas are given in 30 or 90 days. Before completing this period, foreign trainees must apply to the Directorate of Migration Management in the province or district where they reside and obtain a residence permit for educational purposes (for the purpose of attending a Turkish language course) .

What is an education visa?

A visa is a record through a state's foreign representative offices or border authorities that a foreigner who will travel to his country puts in his passport and that this foreigner can enter his country's border gate and can apply for entry to the border authorities. 

Education v track have where to get?

a) Country of travel;      

b) From the Consular Section of the Embassy; From the Consulate General or Consulate,      

c) Some countries can be obtained through their Honorary Consulates or Honorary Consulates.      

d) The most important point here is that you have to make your visa application to the representative office close to your permanent residence. You can also go to intermediary institutions and get your visa. For example, tourism companies that sell tours abroad and companies that specialize only in obtaining a visa.        

e) On the other hand, you can use the online application service. However, do not forget to take a look at the application rules for the place where the visa is obtained and complete the necessary documents before going to the institutions mentioned above. 

Education v track to have the application in which documents are required?

a) Trainees's Visa Application Form;      

b) Passport valid for at least 1 year;      

c) " Pre-registration Acceptance Letter (Invitation Letter)" letter stating that the foreigner has been accepted to the Training;      

d) during the period studied in Turkey will allow you to show how you can support yourself financially document (Bursa certificate, bank statements, etc.).      

e) A number of biometric photograph;      

f) For visa application, travel health insurance covering the visa period       

g) Visa fee.      

h) education throughout Turkey will be staying in accommodation info     

i) Consulates may request additional documents.  

These documents required for the visa applications of the trainees vary according to the country you are in. Generally requested documents are as above.

Education visas are single-entry . E Implemented for my visa after arrival in the country with foreign residence permits purposes (for participation in the Turkish language courses) for the residence permit is required to submit its application. Trainees residence permit for study purposes (for participation in the Turkish language courses) of the stranger without application for a residence permit in case of exit from Turkey, a visa will be canceled. Turkey to cancel visa exemptions to the scope of foreign re-entry visa if the purpose of the trainees learning (for participation in the Turkish language courses) resident will not receive permission. In this case, the foreigner will need to return to his country and obtain an education visa. These issues should be considered in order not to experience victimization .

What are the points to be considered in education visa applications?

a) The general rule for a visa application is to apply in person.      

b) Passport must not be worn. Even if you get a visa for a worn passport, you can be turned away from the border. It is useful to renew your passport. (For detailed information on passport application: See the website at  www.egm.gov.tr. )  

c) You should take care that your passport is valid for at least one year from the date of application. It is useful to confirm this from the representative office of the country where you will be requesting a visa.      

d) During the interview, it is important that you answer the official's questions correctly.      

e) Make your application with complete documents. It is a crime under the law to submit an application with falsified or false documents.      

f) Visa is a sovereign right. Therefore, accept in advance that your application may be rejected.       

g) During the interview, the official's positive impression of you increases the chances of your application being accepted.      

h) You are expected to certify that you have the economic opportunities to make your trip.     

i) The purpose of the interview; To understand whether you meet the conditions set by the authorities of the country you will be traveling to for foreigners traveling to that country.       

j) If you are unemployed in your country or do not have a regular and sufficient income level to support yourself and your dependents, your chances of obtaining a visa are very low as you will be considered a potential immigrant. If you are in this situation, it would be appropriate not to apply for a visa. You can also save time and money by avoiding making a request that you know will be denied.         

k) In addition to the visa fee, some countries charge an application or transaction fee, which can be considered high. These conditions vary from country to country. It is useful to get information from the relevant agency.   

Who is not given a visa?

Deciding which foreigner can enter a country is one of the sovereign powers of that state, according to international law. This point is an indisputable basic rule. States determine which foreigners can enter their country according to their national interests. Each state has a list of foreigners who are banned / objected to enter their country. In addition, it is possible that a foreigner who is not on the banned list may not be granted a visa on the grounds that it may be an economic burden, disturb public order and pose a risk to public health. 

According to Turkey's travel purposes which applies to foreign nationals education visa What side?

Education visa: training in Turkey, education, training, courses, student exchange programs, who want to come in order to participate in the Turkish language courses are given to foreigners. 

Turkey to come, Turkish Yüksek Kariyer Education Institutions in Turkey courses, Yos preparatory courses, computer işletmenlik course, what do I read in the foreign computer programming? 

To come to Turkey for education visa, you need to take. Turkish language course there is in Turkey to get to the track located in Yüksek Kariyer Education front from corporate records acceptance letter (letter of invitation), you need to take. 

How can I get a pre-registration acceptance letter (invitation letter) from the Yüksek Kariyer Education Institution?

Turkey also you are; You can come to our institution with your document and receive the pre-registration acceptance letter (invitation letter).

If you are abroad ; When you send your documents, the "pre-registration acceptance letter (invitation letter)" is sent to you as pdf via WhatsApp or via e-mail. 

What documents are required to get a pre-registration acceptance letter (invitation letter)?

a) International Passport Copy,   

b) Biometric photograph,   

c) The fee for the pre-registration acceptance letter (invitation letter),    

You can send the above documents to us via whatsapp or e-mail. 

How much and how can I pay for the pre-registration acceptance letter (invitation letter) ?

Pre-admission letter (invitation letter) fee 100- dollar (US dollar), and on that day the Turkish lira equivalent of the letter Pre-admission (invitation letter) to charge us the institution dollar and the Turkish lira bank account or Western Union Transfer International Monetary out you can send. 

How much do I pay school fees or pre-registration letter of acceptance from the tuition fee is reduced to a visa after arriving in Turkey?

Our tuition fees came to Turkey on a visa that is valid date, these fees over the course registration process is complete, your letter of acceptance and pre-registration fee will be reduced. 

About Housing Services

Accommodation Service fees (average wage for one month and one person) There are student accommodation dormitories working in partnership with our institution, and a fee discount is made for our trainees studying in our course. 

Are there student welcoming services at airports?

Group welcome at the airport: The students are welcomed in groups of at least 10 people and brought to our course center. The remaining registration procedures in our course center are completed and left to the accommodation unit. Individuals are not welcomed. These people can come to our course center by taxi and city transfer vehicles themselves.  

About residence application service and health insurance?

Residential transactions made after Turkey for foreigners to come. These operations are carried out by the Immigration Administration. Foreigners in Turkey remain with the visa exemption period vary from country to country. Residence permit application must be made before the visa exemption period expires. We also assist our students in their residence permit applications (free of charge). Private health insurance is also required for these procedures. Health insurance costs vary depending on the age of the person. Annual average per person varies between 125-Turkish lira and 180-Turkish lira. In addition, there are residence fees that vary from country to country. Residence fees are calculated automatically according to the duration of stay specified in the residence permit application forms .