Türkçe Seviye Yeterlilik Sınavı

Türkçe Yeterlilik Seviye Sınavı Hakkında

Türkçe dil seviye yeterlilik nedir?

Türkçe Dil Yeterlilik Sınavı, yabancı dil olarak Türkçe becerisini ölçen bir seviye belirleme ve sertifikalandırma sınavıdır. Türkçe dil seviye Sınavları Türkiye’de Türkçe dil eğitimi tamamlayan kursiyerlerin katılımı ile ilgili kurumlarda MEB tarafından yapılan ( 1-MEB onaylı sertifika ), eğitimi tamamlayan kursiyerler kurum tarafından yapılan sınavda da (2- Türkçe Yeterlilik Sertifikası veya 3- Türkçe Yeterlilik belgesi) ilgili belgeler verilmektedir.

Türkçe Dil Sınavı 5 ana bölümden oluşmaktadır. Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bireylerin "Okuma-Anlama, Dil Bilgisi, Dinleme-Anlama, Konuşma ve Yazma" becerilerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Bu sınava katılan adaylara Avrupa dil Kriterlerine uygun olarak seviyelerine göre sertifika verilmektedir.

Türkçe seviye yeterlilik sınavına kimler girebilir?

Türkçe dil seviyesini ölçmek isteyen, üniversite eğitimini Türkiye'de ya da Türkçe eğitim veren bir kurumda yapmak isteyen, Türkiye'de herhangi bir burs programına başvuran, eğitim ve iş hayatında Türkçe seviyesini belgelendirmek isteyen her birey Türkçe yeterlilik sınavına katılabilir.

Başvuru ve kayıt işlemi

Türkçe Dil Yeterlilik Sınavına girmek isteyen katılımcılar Yüksek Kariyer Yabancılar için Türkçe Kursuna Kayıt yaptırması gerekir. Türkçe Dil Yeterlilik Sınavına girmek için tüm kayıt işlemlerinin bitirilmesi gerekmektedir. Kayıt işleminin tamamlanması için Türkçe Dil Yeterlilik Sınavına http://www.yuksekkariyer.com/kurs_kayit_formu.php linkindeki başvuru formunun düzgün bir şekilde doldurulması gönderilmesi veya kurumumuza gelip de kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Türkçe dil yeterlilik ücreti;

Yüksek Kariyer Yabancılar için Türkçe Kursu’ un belirlediği Türkçe Dil Yeterlilik Sınav ücretleri, Türkçe Dil Yeterlilik Sınav merkezlerine şahsen yapılacak başvuru esnasında ödemesi yapılır.

 

Sertifika Sınavları Başarı Kriterleri

Türkçe dil seviye Sınavı sonucunda;

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Yabancılar için Türkçe (A.D.P)

Yeterlilik Düzey puanları

C2 (Yetkin düzey)

96 – 100

C1 (Yüksek düzey)

76 – 95

B2 (Orta yüksek düzey),

61 – 75

B1 (Orta düzey)

46 – 60

A2 (Temel düzey),

31 – 45

A1 (Başlangıç düzey)

0 - 30

Türkçe dil seviyesi başarı kriterleri yukarıdaki tabloda verildiği gibidir.

M.E.B. Yüksek Kariyer Eğitim Kurumu’ n dan İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Yabancılar İçin Türkçe,… biliyor ama belgelendiremiyorsanız, Seviye Tespit Sınavlarımıza katılıp ( A1,A2…B1,B2…C1,C2…YETERLİLİK SERTİFİKASI) alarak

ispat edebilirsiniz.

İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT …. İNGİLİZCE YETERLİLİK SERTİFİKASI

ALMANCA SEVİYE TESPİT… ALMANCA YETERLİLİK SERTİFİKASI

RUSÇA SEVİYE TESPİT… RUSÇA YETERLİLİK SERTİFİKASI

ARAPÇA SEVİYE TESPİT… ARAPÇA YETERLİLİK SERTİFİKASI

TÜRKÇE SEVİYE TESPİT… TÜRKÇE YETERLİLİK SERTİFİKASI (YABANCILAR)

İÇİN ARAYINIZ…………………… 0216 383 77 03 ………. 0530 645 46 41

...